Maja projekteerimise võimalused

Koduinfo blogis ilmunud postitused

Maja projekteerimise võimalused

PostitusPostitas Service » 06 Okt 2008 21:04

Kui olete jälginud meie eelnevaid soovitusi peaks teil olema juba selged põhilised tulevase maja tingimused ehk kui suur ja kui kõrge peab maja olema, mitu ja kui suurt tuba vajate, kas peab olema nt ka mitu eraldi sissekäiku majja, mitu wc-d ja vanni võiks olla. Kui praeguseks hetkeks pole need asjad paigas, siis just nüüd on õige aeg. Selleks peate arvestama kõikide pereliikmete vajadustega ja soovidega.

Milline teie maja hakkab välja nägema ja kes teile sella ära joonestab?

Siin on mitu võimalust:

Panete oma mõtted paberile ja viite valmis eskiisi arhitektile
Uurite arhitektide pakkumisi ja vajadusel teete mõned muudatused
Otsite valmislahendust tüüpprojektide pakkujatelt

Otsustamiseks peaks teadma ka nende võimaluste rahalist poolt.

Esimene variantidest on loomulikult kõige kallim, kuna tuleb teha projekt otsast lõpuni. Oma eskiisi joonistamine eriti palju hinda ei muuda kuid kindlasti on suureks abiks arhitektile, kes saab täpselt aru, millist maja endale soovite. Samas tuleb kuulata ka arhitekti nõuandeid teie eskiisi kohta, kuna arhitekt vaatab projekteerimise käigus ikka maja kui tervikut ehk kuidas kõik majaelemendid omavahel ka sobima hakkavad (ruumilahendus, asetus, vesi, kanalisatsioon jt). Iseseisvalt sellele mõelda pole kerge. Lisaks teevad arhitektid koostööd konstruktorite, elektrikute, vee- ja gaasiprojekteerijatega või siis mõnel suuremal firmal võib see personal ka endal olla. Kuna projekteerimisse on kaasatad palju inimesi on ka projekti hind sellepärast kallim. Samas on selle töö tulemuseks just selline maja, millest oleme unistanud. Ajaliselt võtab korralik projekt aega 6-12 kuud.

Kui tahate oma maja iseseisvalt kavandada, soovitame teile lugeda järgnevat artiklit.

Teiseks variandiks võite valida projekti, mis on juba kellegile tehtud, kuid palute arhitektile teha mõned muudatused, mis teeks olemasoleva maja teile sobilikumaks. Antud lahendus on kindlasti odavam, kui esimene, kuna tuleb teha ainult osalised uuendused olemasolevas projektis. Põhiliseks probleemiks on siin see, et arhitektidel ei ole väga palju valmisprojekte ja tuleb valida nendest mis on. Muudetava projekti ajakulu on umbes 3-6 kuud.

Kõige odavamaks lahenduseks on leida endale tüüpmaja projekt. Sellised projektid on tavaliselt odavamad, kuna neid müüakse valmiskujul korduvalt ja korduvalt. Lisaks sisaldavad tüüpprojektid endas ka lisaprojekte, mida ehitusel vajate. Põhiliseks plussiks on muidugi konstruktiivprojekt, millega saate kindluse kõikide koormuste arvestuses. Loomulikult on abiks ka elektri-, vee-, kanalisatsiooni- ja kütteprojektid. Tüüpprojektiga näete oma tulevast maja tervikuna juba projekti staadiumis. Tänu sellele on kergem planeerida maja eelarvet, võrrelda erinevaid meterjale. Tüüpprojektide valik on tavaliselt väga suur ja sealt on kergem leida endale meelepärane maja. Loomulikult pole ta täpselt see millest unistasime, kuid sellisest suurest valikust ehk väga ligiähedane. Tüüpprojekte tavaliselt ei muudeta, kuid soovitame pakkujalt see kindlasti järele küsida. Valmimise aeg kuni 1 kuu.

Tüüpprojektide eelistest soovitame lugeda järgnevat artiklit.

Olenemata sellest millise variandi projekteerimise valisite, tuleb projekteerimisel arvestada ka materjali valikuga, ehk millest oma maja ehitama hakkate. Kas soovite ehitada puit- või kivimaja, kas vahelagi on puidust või betoonist. Tavaliselt enne projekti koostamist annab arhitekt teile täita projekteerimislehed, kus on kõik olulised küsimused.

Materjali valik on majaehitusel väga oluline teema, kuna materjal määrab maja konstruktiivse lahenduse ning ehitamise võimalused. Paljud soovivad oma maja projekti põhjal võrrelda ka materjalide rahalist poolt. Ehk kui palju läheb maja maksma sellest või teisest materjalist. Seda saab aga teha ainult siis, kui projekt juba olemas on, aga kui te alles plaanite oma maja projekteerimisega alustada, pole ehituse eelarvet veel võimalik teha.

Materjali valikust räägime edasi põhjalikumalt, kuid projekteerimise ajaks peavad materjalid olema valitud.

Projektiga kaasneb ka maja asetamine krundile ehk sidumisprojekt. Selleks ajaks peaks olema valmis kinnistu geodeetiline alusplaan koos kõikide liitumispunktidega. Plaanile tehakse majast projektisoon mastaabis 1:500 ja asetakse krundile vastavalt teie soovile. Siin tuleb arvestada mitme asjaga: päike, liitumispunktid, isiklikud soovid, kõrvalhooned, kinnistu reljeef ja omapära jne. Kui maja on lõpuks paika pandud, on võimalik näha hoone nurkade koordinaate, mille järgi saab ka reaalselt kinnistul maja asetust ära märkida. Koos sidumisprojektiga peab valmisprojekti ka Päästeametis kooskõlastama.

Projekteerimise viimaseks etapiks on ehitusloa hankimine. Tavaliselt arhitektid valmistavad teile vajaliku kausta ette ja teil tuleb sinna lisada ainult oma allkiri ja viia see omavalitsusse.

Ehitusloa väljastamine võtab omavalitsusel keskmiselt aega üks kuu.

NB! PEA MEELES:

projekteerimisviisi valik määrab raha- ja ajakulu
ehituseelarvet saab teha ainult projekti põhjal


Teema Maja projekteerimise võimalused on pärit Koduinfo blogist

Service
Staff
 
Postitusi: 4
Liitunud: 25 Juul 2008 23:40
Asukoht: Ropkamõisa 10, Tartu

Mine Koduinfo blogi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 22 külalist

cron