A+ energiaklassi maja planeerimine

Koduinfo blogis ilmunud postitused

A+ energiaklassi maja planeerimine

PostitusPostitas Service » 05 Juul 2012 12:56

Selleks, et majal oleks parem energiaklass tuleb soojustada mitte ainult välisseinu, vaid vajame ka paremat soojustust vundamendi seintes, põrandas, välisseintes, katuses ning soojapidavamaid avatäiteid. Kõrge energiaklassiga maja puhul on olulised osad ka õhupidavus ja soojustagastusega ventilatsioon, kuid seda võiks arutada eraldi.

Vaadates maja energiaklassi tõstmiseks vajalike toiminguid on selge, et teha seda maja ehituse käigus on lihtsam ja odavam, kui tõsta olemasoleva maja energiaklassi.

Koduinfo kodulehel olevatel projektidel on võimalik vaadata ehitusmaksumust. Näiteks pinnaga ca 150 m² on hinnavahe pakettidel Tava ja Energia+ umbes 15%, mis teeb rahas 12-15 000 eurot. Pakett Tava Durisol plokist on sõltuvalt majast, kas energiaklassiga C või B. Seega D klassi maja ehitus oleks umbes 5% odavam kui ehitus Durisoli plokist.

Järelikult, ca 150 m² D ja A+ energiaklassi maja ehitusmaksumuse vahe võib olla kuni 20 000 eurot.
A+ maja küttekulu kalleima kütteühiku hinnaga (elekter) aastas on ca 500 eurot . Küttes D-klassi maja elektriga kulub aastas umbes 2500 eurot. Kokkuhoid A+ maja puhul on 2000 eurot aastas, mille teeniksime tagasi 10 aastaga. D-klassi puhul oli oluline, et energiaühik oleks võimalikult odav - selleks pidime investeerima kütteallikasse. A+ klassi maja puhul pole selline investeering vajalik. Kokkuhoitava summa (nt soojuspump 10 000 eurot) võime lahutada D ja A+ energiaklassi maja ehitusmaksumuse vahest (20 000 eurot). Järelikult on A+ energiaklassiga maja investeering ainult 10 000 eurot (ehitusmaksumuse vahe 20 000 - soojuspump 10 000 = 10 000 eurot).
Investeeringu 10 000 eurot, mille tegime A+ energiaklassiga maja ehitamiseks, teenime tagasi 5 aastaga.

Kokkuvõtteks võib väita, et uue maja ehituse puhul on kasulikum investeerimine soojustusse kui kütteallikasse (katlasse). Soojustuse amortisatsioon on väga aeglane, mida ei saa ütelda kütteallikate kohta ning ükskord korralikult soojustatud maja on sama soe kogu oma eluea jooksul. Kuna kütteühiku hind pole madala energiavajadusega maja puhul oluline, tuleks valida selline kütteliik, mille käivitamiseks vajame kõige väiksemat kütteinvesteeringut.

Kütteinvesteeringuks tuleb pidada: katla maksumus, kütteruumi ja korstna vajadust ja nende ehitus, liitumistasud, projekte jm. Kõik sellised kulud tuleb kokku liita ja vaadata millisel kütteliigil kui suur investeering tuleb.

Loe ka:
Energiamärgis
Maja energiakulu
Energiakulu ühiku maksumus
Kõrge energiavajadusega maja kütmine
Madala energiavajadusega maja kütmine


Teema A+ energiaklassi maja planeerimine on pärit Koduinfo blogist

Service
Staff
 
Postitusi: 4
Liitunud: 25 Juul 2008 23:40
Asukoht: Ropkamõisa 10, Tartu

Mine Koduinfo blogi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist

cron